5 Li Karışım Toprak

Mevcut toprak ile belirli oranlarda bitkiler için kullanılabilen karışım toprak toprağın nemliliğini yeterli düzeyde sağlayarak fazla nemlilikten bitki köklerinin çürümeye yüz tutmasının önüne geçmektedir. Sıcak ve kurak geçen bölgelerde bitki köklerinin toprakta nem dengesini sağlayan karışım toprak bu sayede bitkilerin gövde ve dallarında da susuz kalmasını engelleyerek dayanımını arttırmaktadır.

 

Karışım toprak belirli oranlarda kum, çakıl, pomza ve perlit içermektedir. Toprak karışım içerisindeki kum bitkilerde mineral madde alımını desteklemektedir. Drenajın sağlanmasına yarayan çakılın yanı sıra havalanmayı sağlamak ve sıkışmayı engellemek amacıyla pomza mutlaka karışım toprağa dahil edilmektedir. Karışım topraktaki perlit oranı ise toprağın su tutması ve havalanması için önemlidir.

 

Bitkinin özel toprak isteğinin olmadığı durumlarda karışım toprak bitki için tüm ihtiyacı karşılayacak ideal bir seçim olacak. Karışım toprağı tercih ettikten sonra bitkinin yaşam şartları için e yakın ortamı sağlamak gerekecektir. Karışım toprağının yanı sıra sulama suyunun kalitesi de bitkilerin büyüme ve gelişmesinde oldukça önemlidir. Süs bitkileri ve çimler de dahil olmak üzere tüm bitki türleri için karışım toprak türü belirli oranlarda mevcut toprakla karıştırılarak kullanılabilir.

Call Now ButtonŞimdi Ara
× WhatsApp Destek